Zemin Katta Oturanlar Asansör Masraflarına Katılır Mı?

Giriş katta daireler, yüksek korkusu olanlar için muhteşem çözüm sunar. Eve giriş çıkışın, taşınmanın sağladığı kolaylığa diğer katlara göre daha uygun olması da eklendiğinde çoğu kişi tarafından sevilerek tercih edilmesine sebep oluyor. Avantajları olduğu kadar dezavantajları olduğu da pek tabii doğrudur. Cadde gürültüsü, oyun oynayan çocukların sesleri, araba gibi motorlu taşıtların sesleri gibi rahatsız edici gürültülerden de maalesef ki en çok zemin katta ikamet edenler etkilenmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu da apartman içerisindeki ortak alan olan asansör merdiven gibi alanların giriş ve zemin katta oturanların kullanmasına ihtiyaç duymamasıyla başlamaktadır. Peki giriş katta oturan sakinler kullanmadıkları asansörlerin bakım masraflarından sorumlu mudur?

Bu konu Kat Mülkiyeti Kanununda düşünülmüş ve düzenlenmiştir.

Kat Malikleri Kanunu, Madde 20 C:

“Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.”

Kat mülkiyeti kanununa göre apartmandaki giderlere kat malikleri arsa payları oranında katılmak zorundadırlar. Yani asansörün veya merdivenlerin kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın tüm daireler bakım yükümlülüğünden kaçınamaz. Eğer bu masraftan kaçılırsa, açılacak bir dava sonucunda kat mülkiyeti kanununa göre bu masraf, yükümlülükten kaçınan kimseye mahkeme tarafından rücu edilecektir. Duruşmada zemin katta oturulmadığı için bu masraftan kaçınıldığı belirtilen savunma geçersiz olacaktır.

Elbette ki apartman sakinleri bu konu üzerinde görüşme gerçekleştirebilir ve giriş katta oturanların asansörleri kullanmadıkları gerekçesiyle bu masrafşlardan hariç tutulması kararı alınabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus bu kararın çoğunluk ile değil, oy birliği ile alınmasıdır. Ve bu oy birliği toplantıya katılacak olanlardan değil toplantıya katılsın veya katılmasın, tüm maliklerin bir araya gelmesi ile oluşmalıdır. Çünkü kat malikinin kanuni hakkıdır ve bu hak diğer maliklerin ortak kararı ile sınırlandırılamaz.

Asansör Aidatlarına Kimler Katılır?

Giriş kat dairede oturuyor olsanız da asansör ve merdiven dairesi gibi bağımsız alanlarda payınız vardır. Bu pay ev satın alırken size belirtilen metrekareler içinde yer alan ve oturum alanı dışında kalan paydır. Bu nedenle asansör aidatı ve merdiven dairesi gibi alanların temizlenmesi için ödenmesi gereken aidatları ödemek zorunluluğunuz vardır.

Sohbeti Aç
💬 Yardım ister misiniz?
İmza Bina Yönetimi
Merhaba 👋
Zemin Katta Oturanlar Asansör Masraflarına Katılır Mı? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?