Apartman Gürültü Yönetmeliği

Apartman Gürültü Yönetmeliği Nedir?

Apartman gürültü yönetmeliği olarak bilinen resmi bir deyiş ya da buna bağlı bir kaide bulunmamaktadır. Fakat 2017 yılında resmi gazetede yayımlanan apartman ve binaların gürültüye karşı korunması yönetmeliği ortaya çıkmıştır. Bu yönetmelik bina ve apartman gibi toplu alanda yaşam sürdüren kişilerce rahatsızlık yaratacak gürültünün önüne geçebilmek ve olası gürültüyü engellemek için ortaya sunulan kurallar haline gelmiştir. 

 

Gürültü Yapmanın Cezası Varmıdır?

Elbette toplum kurallarının bozulduğunu düşündüğümüz ve insan psikolojisini yıpratacak her suç gibi , gürültü yapmanın da cezası vardır. 2872 Sayılı Çevre Kanun Gereğince , gürültü kirliliğine neden olan kişilere 2021 yılında 1.594 TL idari para cezası uygulanır. Gürültü yapan işletmeler için bu ceza 16.082 TL idari ceza uygulamasına tabi tutulur. Aynı zamanda Fabrika , şantiye ve eğlence gürültüsü için ceza tutarı 48.275 TL’dir. Ancak rahatsızlığa sebep olan gürültünün Çevre Kanunu Gereğince gürültü kirliliği olarak kabul edilmesi için desibel ölçümü yapılmalıdır. Bu durumda ölçüm esnasında da şikayet edilen gürültünün benzerinin olması gerekmektedir.

 

Apartman Gürültü Yönetmeliği Kapsamı

Apartmanlar gürültü kanunu kapsamınca , yönetmelikler tarafından gürültü kanununa uygun şekilde yönetmelik hazırlayabilir. Apartman yönetmeliklerin genel anlamda kaleme aldıkları apartman gürültü madelleri şunları kapsamaktadır ;

 

  • Gereksiz gürültü saatinin bulunmaması
  • 19.00 ve 07.00 arası gürültü yapılacak herhangi bir ses veya hereketlerden kaçınılması gerekmektedir.
  • İş saatleri ve günleri dahilinde (cuma ve kurumsal tatil) ses veya yüksek sesle yapacağınız herhangi bir hareket yapılması yasaklıdır.
  • Saat 19.00 ve 07.00 arası matkap veya buna benzer delici aletlerin kullanımı yasaktır.
  • Ev içinde yapılacak olan tadilatlar , mesai günleri ve saatleri içerisinde yapılmalıdır.
  • Müzik gibi eğlencesel faktörler odanın dışına ses çıkmayacak şekilde açılmalıdır.
Sohbeti Aç
💬 Yardım ister misiniz?
İmza Bina Yönetimi
Merhaba 👋
Apartman Gürültü Yönetmeliği ile ilgili bilgi almak ister misiniz?