Apartmanda Oy Birliği Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Apartmanlarda alınacak kararların büyük çoğunluğunda oy birliğine başvurularak alınır. Peki siz tam olarak apartmanınızda hangi durumların oy birliği gerektirdiğini biliyor musunuz?

Kat malikleri kurulunca alınacak kararların geçerli sayılabilmesi için oy birliği gerektiren koşullar şunlardır:

  1. Ana gayrimenkulde mesken olarak gösterilen bir bağımsız bölüme herhangi bir toplantı salonu, eğlence salonu, dükkan, galeri, spor salonu, kulüp gibi çeşitli amaçlarla açılacak yerler için mutlaka kat maliklerinin vereceği rıza ve oy birliği şartı aranır.
  2. Ana gayrimenkulün üstüne kat ilavesi veya mevcut çekme kat yerine tam kat yapılması, zemin veya bodrum katlarında veya arasının boş kısmında sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basım evi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oy birliği ile vereceği kararla açılabilir.
  3. Ana gayrimenkule yapılan ilavelerden sonra ana gayrimenkulün alacağı duruma göre, yapılan yeni ilavelerde dahil olmak üzere bütün bağımsız bölümlerine tahsis olunacak arsa paylarının usulüne göre yeniden ve oy birliğiyle tespit edilebilir.
  4.  Ana gayrimenkulün bir hakla kayıtlanması veya arsanın bölünmesi ve bölünen kısım mülkiyetin başkasına devrolunması gibi tebliği tasarruflar ancak kat maliklerinin oy birliği ile verecekleri kararlar üzerine yapılabilir.
  5. Ana yapının dış duvarlarının, çatı ve damının reklam maksadıyla kiralanması gibi önemli yönetim işleri ancak bütün kat maliklerinin oy birliği ile verecekleri kararlar üzerine yapılabilir.
  6. Toplam inşaat alanı iki bin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oy birliği ile verecekleri karar üzerine yapılır.
Sohbeti Aç
💬 Yardım ister misiniz?
İmza Bina Yönetimi
Merhaba 👋
Apartmanda Oy Birliği Gerektiren Durumlar Nelerdir? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?