Kira Gelir Vergisi Nedir?

Kira vergisi, sahip olduğunuz mülkü kiraya verdiğiniz takdirde belirli bir miktarın üzerinde olması durumunda ödemekle yükümlü olduğunuz vergi türüdür. Eğer mevcut mülkünüzde herhangi bir kiracı bulundurmuyorsanız bu vergiyi ödemenize gerek yoktur.

Belirli miktarı aşacak şekilde konut kira gelirleri ya da işyeri kira gelirleri elde eden mülk sahipleri, yılın ilk aylarında bu geliri beyan etmek zorundadır. Kira gelir vergisi beyannamesi de bu bildirimin yapıldığı dökümandır. 2021 yılı itibarıyla konutta yıllık 7.000 TL, iş yerinde ise yıllık 53.000 TL ve üzeri gelir elde eden mülk sahipleri, beyanname verme işlemi ile kazançlarını devlete bildirmek zorundadır.

Kiradan elde ettiğiniz yıllık gelir, her yıl Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanan konut kira gelir vergisi istisna tutarından düşükse bu durumda vergi ödemekten muaf olursunuz. 2021 konut kira gelir vergisi tutarı ise 7.000 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca konut, bedelsiz bir şekilde ikamet amacıyla başkalarına verildiyse veya konutta mülk sahibinin çocuğu, annesi, babası, kardeşi, torunu konaklıyorsa başka geliri olmayan kişiler bu vergi türünden muaf olabilir.

Kira Gelir Vergisi Ne Zaman Beyan Edilir?

Kira gelirini beyan etmek için her yıl belli dönemler bulunmaktadır. Örneğin 2021 yılında beyan tarihi 30 Nisan’a kadardır. Bu beyan, önceki yılı kapsar. Yani mülkünü 2020 yılında kiraya veren ve 2020 yılında kira geliri elde eden bir kişi, beyannamesini 2021 yılında vermek zorundadır. Beyanname verildikten sonra mart ve temmuz aylarında gelir vergisi ödenir.

Kira Gelir Vergisi Nasıl Ödenir?

Kira gelir vergisi borç ödemesini, vergi dairelerinin veznelerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca “Emlakta gelir vergisi ne kadar?” sorusunun yanıtı da gelirinize ve eviniz için yaptığınız harcamalara göre değişebileceği için kira gelir vergisi sorgulaması yapmak da isteyebilirsiniz. Borç sorgulama ve kira vergisini online ödeme işlemleri için ise Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kira Gelir Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Muafiyeti yoksa konutunu kiraya veren her ev sahibini ödemesi gereken kira gelir vergisi genellikle her yıl mart ve temmuz aylarında ödenir. Fakat söz konusu tarihler, resmi tatiller ya da farklı sebepler nedeniyle değiştirilebilir. Bu nedenle tarihleri takip etmenizde fayda var.

Sohbeti Aç
💬 Yardım ister misiniz?
İmza Bina Yönetimi
Merhaba 👋
Kira Gelir Vergisi Nedir? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?