Kat Maliki Kime Denir? – Hak Ve Yükümlülükleri Nelerdir?

KAYSERİ BİNA VE SİTE YÖNETİMİ

   Zamana ve teknolojiye bağlı olarak artan nüfusla daha fazla toplu konut ihtiyaç haline gelmiştir. Yaşam alanları, plazalar, iş yerleri, ofisler, özel eğitim kurumları gibi birçok toplu yapılaşmadaki işlerin sorunsuz bir döngüde devam edebilmesi için profesyonel site ve bina yönetimine duyulan gereksinim de bir o kadar önemli ve zaruri hale gelmiştir.

    Toplu konut ve yapıların ortak kullanım alanlarının sağlıklı bir şekilde giderilebilmesi için organize edilen yönetim işlemi toplu konut kat malikleri kurulunca yönetilir.  Detaylarına geçmeden önce hemen aklınızda beliren soruların yanıtlarını verelim;

Kat Maliki Nedir?

İnşaati tamamlanan bir yapının bağımsız alanları üzerinde mülkiyet hakkına sahip olan kişi veya kişilere kat malıiki denir. Kat mülkiyeti hakkına sahip olan kat malikleri özel kişi olabildiği gibi tüzel kişi de olabilir.

Kat malikleri, kat mülkiyetine konu olan gayrimenkulün tamamına ana gayrimenkul; ana gayrımenkulün ayrıca tek tek kullanılabilecek bağımsız mülkiyetlerine, bağımsız bölüm; bir bağımsız bölüm içerisinde yalnızca o alaniçin tesis edilmiş alanlara, eklenti; bağımsız bölümler üzerinde kurulanbilen işgal hakkına kat mülkiyeti ve bu sıfata sahip olabilecek kişilere de kat maliki denilir.

Kiracılar Kat Maliki Midir?

Kiracılar kat maliki değildirler. Kiracılar, kat malikine ait olan gayrimenkule aylık veya senelik olarak belirlenen tutar karşılığında faydalanma hakkına sahip olurlar.

Kat Malikinin Hakları Nelerdir?

  • Kat Mülkiyet Kanununa göre; kat malikleri ana gayrimenkulün ortak alanlarının hepsine, arsa payı oranında ortak mülkiyet hükümleri çerçevesinde malik olurlar. Yani kat sahiplerinin ortak kullanım alanlarda kullanım hakkına da doğrudan sahiptirler.
  • Her kat maliki sığınak, garaj, varsa havuz, oyun parkı, yürüyüş yolu, teras gibi alanlara arsa payı oranında kullanım hakkına sahiptir.

Kat Malikinin Ödev ve Sorumlulukları Nelerdir?

  • Kat malikleri kendi bağımsız bölümlerini kullanırken de oerak değerlere saygı duymalıdır.
  • Kat malikleri kiracısının ve komşularının haklarını korumak ve kollamak durumundadır.
  • Yönetimce belirlenen kararlara harfiyen uymak durumundadır.
  • Ana gayrımenkulun bakımını ve estetik mimarisini korumakla mükelleftir.
  • Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım, değişik renkte dış boya veya bakım yaptıramaz.
  • Ortak alanların masraf ve giderleri için kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak; anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür.
Sohbeti Aç
💬 Yardım ister misiniz?
İmza Bina Yönetimi
Merhaba 👋
Kat Maliki Kime Denir? – Hak Ve Yükümlülükleri Nelerdir? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?