Emlak Vergisinde Muafiyet Koşulları Nelerdir?

Emlak Vergisinde Muafiyet Şartları

İndirimli (sıfır oranlı) bina vergisi oranının uygulanması için evde bizzat oturma koşulu bulunmuyor. Bu kapsamda, sahip olduğu tek evi kiraya verip kendileri de kirada oturanlar, gereken öteki koşullara sahip olmaları durumunda indirimli (sıfır oranlı) emlak vergisinden faydalanabilir. Eş; emekli veya ev hanımı ise, hisseli de olsa başka konutu bulunmuyorsa; emlak vergisinden muaf olabilir.

Fakat bunun için ilgili belediyeye durumuna uyan bildirimde bulunması gerekir. Bildirim formu belediyeden alınır. Birçok belediye beyana dayalı şekilde muafiyet uyguluyor. Aynı zamanda geriye dönük 5 senelik ödenmiş emlak vergisinin düzeltme yoluyla iadesi de istenebilir.

Elde edilen kira gelirinin ise gelirin kazanıldığı sene için belirlenen mesken kira geliri istisna miktarını geçmesi durumunda, takip eden senenin mart ayında beyan edilir. Gider yöntemi için gerçek gider usulünün tercih edilmesi durumunda, ödenen kira gideri, kira gelirinden düşürülebiliyor ve ödenecek vergi bu dikkate alınarak belirleniyor.

Sohbeti Aç
💬 Yardım ister misiniz?
İmza Bina Yönetimi
Merhaba 👋
Emlak Vergisinde Muafiyet Koşulları Nelerdir? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?